Hogyan tartsuk tisztán kerti medencénket egész nyáron?
A hatalmas kánikulában rengetegen vágyunk azonnali felfrissülésre, és a legjobb, ha ehhez nem is kell messzire mennünk otthonról. A saját kerti medence előnyeit pedig egyre többen használják ki Magyarországon is, hazánkban a medenceépítés során az emberek nagy része a süllyesztett víztükrű medencét szokta választani.
Saját medencénkben akkor mártózunk meg, amikor csak szeretnénk, így akár egész nyáron elkerülhetjük a zsúfolt strandokat és fürdőket. Ezáltal bemutatjuk azt, hogy hogyan kell karbantartani és tisztítani a kerti medencénket, hogy annak vize az egész nyári szezonon keresztül kristálytiszta maradjon.
Hasznos vízkezelési tippek kerti medencékhez
Egy kerti medence az egész család számára hűsítő menedéket jelenthet a forró nyári napokon. De természetesen, legyen bármekkora a forróság, senki nem szeretne egy zöld, zavaros, algás vízbe megmártózni. Medencénk vízének karbantartására tehát mindig oda kell figyelnünk, de sajnos ez sok esetben gondot jelenthet a medencetulajdonosok számára. Jót tudni, hogy van néhány jól bevált módszer, melynek segítségével az egész nyári szezon alatt megőrizhetjük medencénk vízének tisztaságát.
Fontos, hogy a víz pH-szintjét rendszeresen ellenőrizzük! A kerti medence pH értékének 7,2-7,6 között kell lennie. Ha az ideális értéket sikerül beállítanunk, akkor az algák és a baktériumok elleni szerek is jóval hatásosabbak lesznek. Bár a víz pH-értékére valóban fontos figyelni, nem feledkezhetünk meg a megfelelő szűrőrendszerről sem.
Ez távolítja ugyanis el a medencébe került szennyeződéseket, leveleket, rovarokat. Figyelni kell arra, hogy a szűrő kosarát rendszeresen kitisztítsuk, ha homokszűrős rendszerről van szó, akkor pedig néhány naponta át kell azt mosni.
A vízben lévő algák ellen algaölő vegyszereket használhatunk. A tévhitekkel ellentétben az alga nem csak zavarossá teheti medencénk vizét, hanem nyálkássá és csúszóssá teheti a felületeket, de van olyan alga-fajta mely komoly egészségügyi problémákat is okozhat a fürdőzők számára. A megfelelő algaölővel szerencsére könnyedén elkerülhetjük az ilyen kellemetlen szituációkat.
A kerti medence karbantartásának fontossága
Nagyon fontos, hogy rendszeresen karbantartsuk a medencénket, hiszen csak makulátlan, tiszta vízben tudjuk élvezni a fürdőzést. Rendszeresen ellenőrizzük a pH-értéket, hiszen ha felborul a víz vegyi egyensúlya, akkor medencénkben elszaporodhatnak a különböző baktériumok, illetve a víz is kellemetlen szagú lehet. Inkább előzzük meg a bajt! Ha lehetőségünk van rá, időnként porszívózással is tisztítsuk ki a medencénket. A medence alján ugyanis gyakran lerakódik a kosz és az üledék, aminek eltávolítása nem egyszerű feladat.
TIPP: Érdemes lehet medencetakarót is vásárolni a kerti medencénkhez, hiszen egy jó minőségű medencetakaró egyrészt segít megőrizni a víz tisztaságát, másrészt egy csökkentheti az energiafogyasztást, és jellemzően kevesebb vegyszerre is lesz szükségünk ha a medencénket mindig letakarjuk. Egy erős, jó minőségű medencetakaró pedig nem csak nyáron tehet jó szolgálatot, hiszen télen megvédi medencénket a téli időjárás viszontagságaitól.