A purhab szigetelés előnyei és hátrányai

A purhabot már lassan közel száz éve használják az építőiparban, de számos más területen, ez pedig egyáltalán nem véletlen. Számos előnye van, amiért érdemes számításba venni, mint szigetelőanyagot, ugyanakkor nem árt a hátrányaival is tisztában lenni.

Az elmúlt években nagyon sokan vágtak bele az otthonuk szigetelésének, a purhab pedig meglehetősen népszerű megoldás, még akár tetőszigetelés esetén is alkalmazható. Rengetegen vannak, akik nem is tudják, hogy a purhabot már 1930 óta használják, nemcsak az építőiparban, de az autó- és bútoriparban is.

Ez technológia akkoriban nagy áttörésnek számított, hiszen nehezen elérhető helyek szigetelését is lehetővé tette. Emellett persze számos más előnye is van, ami nemcsak régen számított nagy előnynek, de napjainkban is. Ugyanakkor tisztában kell lennie azzal is, hogy vannak bizony hátrányok is a poliuretán habbal kapcsolatban, amelyekkel mindenképp számolnunk kell.

Lássuk melyek az előnyös és hátrányos tulajdonságai a purhabnak.

A purhab szigetelés előnyeiről

A purhab számos előnnyel kecsegtet, melyekkel jó tisztában lenni, ha épp szigetelés előtt állunk. A legfontosabb előnyök a következők:

  • rés- és varratmentesen képes szigetelni, tehát nem kell attól tartanunk, hogy valahol kimarad egy rész, vagy hogy a varratok mentén elválik egymástól két szigetelésdarab.
  • páraáteresztő képessége miatt a nedvességet nem tartja magában, tehát a nedvesedéstől nem kell majd tartani.
  • a purhab lehetővé teszi a hőhídmentes szigetelést.
  • nem jelent táptalajt a gombáknak, baktériumoknak, tehát nem penészedik, de még dohosodásra sem kell számítani.
  • rendkívül jó hőszigetelő képességekkel bír, nyáron hűvös, télen pedig meleg lesz a helyiségekben.
  • a felhelyezése rendkívül gyorsan és egyszerűen történik.
  • gyors megszilárdulási idővel számolhatunk, hozzávetőleg 30 perc
  • nem ártalmas az egészségre, nincs szaga, nem zsugorodik, bomlik, tehát évekig megőrzi a térfogatát.
  • nem táplálja az égést, káros anyagok sem szabadulnak fel így az égés soron
  • nem kell anyagszállítási és bontási költséggel számolnunk
  • viszonylag gyors megtérüléssel számolhatunk, ugyanis lényeges alacsonyabb lesz a rezsiköltség a szigetelés után.

Hátrányok, melyekkel nem árt tisztában lenni

Természetesen minden szigetelőanyag esetében számolnunk kell hátrányokkal is, és nincs ez másként a purhab esetében is. Két nagy hátránya van, melyekkel mindenképp érdemes tisztában lenni.

Egyrészt a purhab nem képes koszos, zsíros vagy poros felületekre feltapadni, ennél fogva, ha használni szeretnénk, akkor a felület előkészítést igényelhet. A tisztítás meglehetősen fáradtságos munkát jelenthet, sőt, akár költségese is.

Amivel szintén tisztában kell lenni a purhabbal kapcsolatban, hogy nem UV álló, tehát önmagában nem áll ellen a káros UV sugaraknak. Napos helyre tehát nem mindig célszerű felhelyezni, ha mégis így tennénk, akkor mindenképp gondoskodni kell arról, hogy UV védelemmel lássuk el a purhabot, ez viszont plusz költséget jelenthet.

Persze, ha nem napos helyre kerül a szigetelés, akkor erre nem lesz szükség.